הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

מולד: המרכז להתחדשות הדמוקרטיה

מולד הוא מרכז חשיבה ומכון מחקר עצמאי המוקדש להתחדשות רעיונית בכל תחומי החיים הציבוריים בישראל. החזון של מולד משלב ערכים פרוגרסיביים עם גישה ריאליסטית לאתגרים הפוליטיים והגיאופוליטיים של המציאות הישראלית. מולד נוסד ב-2012 במטרה להזין את הדיון הציבורי בישראל בתוכן איכותי ואחראי המבוסס על הסטנדרטים הגבוהים ביותר של מחקר, ניתוח וחשיבה, מתוך אמונה כי חסרונם של תכנים כאלה הוא אחת הסיבות העיקריות למציאות המשברית בישראל. עבודות המרכז מבוססות על מערך מחקר איכותי ורב-תחומי ומציעות לציבור הישראלי חלופות לתפיסות המיושנות והמקובעות הרווחות היום בישראל ואודותיה.

מולד שומר על עצמאות מחשבתית ואינו מזדהה עם מפלגות, אישים או ארגונים פוליטיים. יחד עם זאת, מולד אינו מסתתר מאחורי כסות א-פוליטית ומאמין שהפתרונות לבעיותיה המדיניות, הכלכליות והחברתיות של ישראל יימצאו בתוך מערכת פוליטית דמוקרטית המבטאת את האינטרסים והרצונות האמיתיים של אזרחיה.

עבודת המרכז מתמקדת בשלושה היבטים: במישור המדיני-ביטחוני, התמשכות השליטה הישראלית בשטחים הפלסטיניים דוחקת את ישראל לבידוד בינלאומי, מעצימה את בידודה האזורי ומסכנת את יכולתה להמשיך להתקיים כמדינה דמוקרטית; במישור האזרחי, הישראליות הולכת ומאבדת את מקומה לטובת תפיסות שבטיות שאינן עולות בקנה אחד עם אורחותיה של קהילה אזרחית מודרנית; במישור החברתי-כלכלי, מתרחב אי-השוויון בין שכבה צרה של בעלי אמצעים לבין קבוצות הולכות ומתרחבות של אזרחים המשתכרים מעט מדי, משלמים הרבה מדי על צרכיהם הבסיסיים ואינם יכולים לסמוך עוד על רשת הביטחון החברתית של המדינה.

בתקופה שבה הפוליטיקה הישראלית מצטיירת כזירת התגוששות בין אינטרסים צרים ולא פעם אף אישיים, יש לשאוף לשוב ולארגן את המערכת הפוליטית סביב מחלוקות רעיוניות וענייניות והצעות מדיניות מתחרות. השיח הפוליטי הנוכחי, אשר מצר את נקודת המבט ומצמצם את הדמיון הפוליטי של הציבור הישראלי, אינו הולם את האתגרים הקשים עמם חייבת ישראל להתמודד בשנים הקרובות. תקוותנו היא כי הרעיונות שצומחים במרכז מולד יסייעו לאזרחים לקבל את ההחלטות הדרושות לשם התחדשותה של הדמוקרטיה הישראלית.

 

למידע נוסף:

www.molad.org
www.molad.org

הרשמו לניוזלטר שלנו