הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

אחותי – למען נשים בישראל

"אחותי – למען נשים בישראל" היא תנועה פמיניסטית-מזרחית שנוסדה בשנת 2000 ופועלת ליצירת בית פמיניסטי רב-אתני ורב-לאומי לנשים ולקידום צדק כלכלי, חברתי ותרבותי בישראל.

תנועת אחותי מבקשת לאתגר את השיח ההגמוני בשדה הפמיניסטי, להרחיב את השיח הפמיניסטי ולנסח סדר יום פמיניסטי אלטרנטיבי. בין השאר, תנועת אחותי חוקרת את ההצטלבויות בין זהות, לאומיוּת, אתניוּת ופמיניזם, מאתגרת דיכוטומיות והבחנות (כגון בין נותני שירותים ומקבלי שירותים, בעלי הידע וחסרי הידע וכן הלאה), מקדמת את הנראוּת של נשים מודרות ושקופות ממוצאים ומרקעים שונים (מזרחיות, פלסטיניות, אתיופיות, דוברות רוסית, מהגרות עבודה, פליטות ועוד), ומתעקשת להציב צדק חברתי-כלכלי בראש סדר היום הפמיניסטי, מתוך הבנת חיוניותה של יצירת חברה צודקת ושוויונית לכול. אחותי שואפת להנגיש את השפה והפרקטיקות הפמיניסטיות לקהילות רבות ושונות של נשים מן הפריפריה הגיאוגרפית-פוליטית-כלכלית-חברתית בישראל וכך להרחיב את התנועה הפמיניסטית ולהרבות את הקולות בתוכה.

תנועת אחותי היא אחד הארגונים המרכזיים המובילים את המאבק המזרחי בישראל והיא פועלת במיוחד להכללת נשים מזרחיות במאבק, להשמעת קולן וסיפוריהן ולהנכחת פעילויותיהן במרחבים ציבוריים.

תנועת אחותי היא תנועת שטח המשלבת כמה אסטרטגיות פעולה – תמיכה ביחידות ובקבוצות, העלאת מודעות בקרב קהלים שונים, עבודת סנגור עם מקבלי החלטות, ופיתוח ומימוש של מודלים חדשניים של עבודת שטח. אחותי משתתפת בקואליציות של ארגוני חברה אזרחית ושואפת ליצירת שותפיות רחבות בין קהילות, ארגונים וא/נשים כדי ליצור כך רשת סולידריות הולכת וגדלה.

תנועת אחותי פועלת למימוש חזונה בכמה דרכים:

* יצירת חלופות חברתיות-כלכליות עבור נשים מקהילות מודרות וקידום שיח חברתי-כלכלי חדש:

פעילויותיה של תנועת אחותי להשגת מטרות אלה כוללות תמיכה ב"אהטה" ("אחותי" באמהרית), מרכז תעסוקה ותרבות של נשים ממוצא אתיופי בקרית גת; ניהול חנות הסחר ההוגן "אחותי" על מנת לשווק מוצרים של נשים מהפריפריות של ישראל; השתתפות בקואליציית "שותפוֹת", קואליציה של ארגוני נשים שפועלת לקידום שוויון וצדק לנשים בכל תחומי החיים; קורסים לנשים ולקהל הרחב, ועוד.

* קידום צדק חלוקתי בתרבות ובחינוך:

תנועת אחותי פועלת רבות לקידום מטרה זו. בין השאר היא מנהלת את "בית אחותי", שממוקם בדרום תל אביב ומשמש לא רק כמשרדה של התנועה וכמקום מפגש לפעילות ופעילים אלא גם כמרכז תרבותי וקהילתי בו מתקיימות הרצאות, סדנאות, תערוכות ועוד, מרכז שמהווה מרחב בו קולות מושתקים של נשים מהפריפריות של ישראל יכולים להישמע.

כמו כן, תנועת אחותי היא אחת מן היוזמים והמובילים של "ליבי במזרח" – קואליציית ארגונים שפועלת לחלוקה שוויונית של משאבי תרבות בישראל.

* מאבק באפלייה, גזענות וסקסיזם:

תנועת אחותי מנהלת מאבק זה באמצעות פעילויות שונות, כולל פרויקט "שחור על לבן": פרויקט תיעוד וניתוח, מפרספקטיבה פמיניסטית רב-אתנית ורב-לאומית, של ביטויים ומקרים של גזענות בחברה האזרחית, בתקשורת ובמערכת החינוך בישראל; פרויקט "חוזרות אל העתיד", המבקש ליצור דיאלוג בין נשים יהודיות וערביות מקהילות פריפריאליות שונות; מאבק באלימות המשטרה כלפי בני ובנות מיעוטים בישראל; "כוח לקהילה" התארגנות של תושבים ותיקים ושל מבקשי מקלט מדרום תל אביב למאבק משותף עבור שכונתם; "לגלות את גבולות הזיכרון – נשים שונות יוצרות שפה של שלום": פרויקט שביקש לתעד ולהציג לקהל הרחב את קולותיהן של נשים ישראליות ערביות ויהודיות, מזרחיות ואשכנזיות. הנשים לקחו חלק בתהליך של היכרות עצמית וכתיבה יוצרת, בחנו וכתבו טקסטים על נושאים תרבותיים, לאומיים, מגדריים ואישיים. הטקסטים פורסמו, בעברית ובערבית, בספר "מא' עד ת' – מילון שלום של נשים מישראל".

* קידום צדק חברתי בדיור וברווחה:

אחותי תומכת בקבוצה "לא נחמדות-לא נחמדים" במאבקם למען דיור ציבורי ולמיגור העוני בישראל.

הנציגות בישראל של קרן רוזה לוקסמבורג משתפת פעולה עם "אחותי – למען נשים בישראל" בפרויקטים שונים מאז שפתחה הנציגות את משרדה בתל אביב.

www.achoti.com/
www.achoti.com/

achoti-500px

הרשמו לניוזלטר שלנו