הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

מהפך-תע'ייר

עמותת מהפך-תע'ייר הנה ארגון יהודי-פלסטיני, פמיניסטי, לשינוי חברתי דרך חינוך והעצמה קהילתית, הפועלת למען שוויון הזדמנויות וצמצום פערים חינוכיים וחברתיים. העמותה הוקמה בירושלים בשנת 1999 על ידי קבוצת סטודנטים שהושפעו מהמאבק נגד העלאת שכר הלימוד באותה תקופה. כאשר נוכחו בכוחם של הסטודנטים להשפיע, הבינו חברי הקבוצה  שיש להשקיע את האנרגיה, ההתלהבות והכוח של הסטודנטים לטובת הכלל בכדי להביא לשינוי חברתי גורף. הם החלו להתנדב בשכונה המוחלשת קטמונים, שם זיהו את הצורך במסגרות חינוכיות וחברתיות אחר הצהריים לילדי השכונה. בהדרגה הפך מרכז הלימוד שהקימו למרכז אקטיביזם קהילתי ומעורבות ההורים בחינוך ילדיהם הלכה וגברה. דרך מעורבות זו התוודעו הסטודנטים להזנחה ולחוסר המשאבים של התושבים ועזרו ליצור תהליך הדדי של העצמה. תהליך זה הוביל להקמתה של קהילת הלימוד הראשונה וליוזמות קהילתיות נוספות בשכונה.

עיקר הפעילות של מהפך-תע'ייר היא בקהילת הלימוד, בה סטודנטים מעבירים פעילויות קבוצתיות וחונכויות אישיות לילדים ונוער, תוך עידוד מעורבות ההורים ותושבים ותושבות נוספים. קהילת הלימוד הנה מודל ייחודי שפותח על ידי מהפך-תע'ייר, המשלב למידה ועשייה פדגוגית יחד עם התארגנות קהילתית. מודל זה שם דגש על העצמה וחיזוק של הקהילה המקומית כמו גם על מתן כלים לשינוי חברתי וקהילתי במטרה לעודד ולבנות חברה אזרחית דמוקרטית חזקה, ברמה המקומית וברמה הארצית, תוך קידום דיאלוג וסולידריות בקהילות. העשייה הקהילתית של מהפך-תע'ייר מתפרשת על חמישה תחומים מרכזיים: העצמת ילדים ונוער באמצעות קידומם בלימודים ומתן תכניות העשרה חברתיות; בניית מנהיגות מקומית של תושבים; מעורבות חברתית; העצמת נשים; ואקטיביזם סטודנטיאלי. כיום מהפך-תע'ייר פועלת עם יותר מ-600 ילדים ומשפחותיהם ו-140 סטודנטים בשמונה קהילות בארץ: בעיירות קריית שמונה ושדרות, בשכונת פלורנטין בתל-אביב, בשכונת קריית היובל בירושלים, ובקהילות הפלסטיניות בטמרה, יאפת אלנאסרה ומע'אר.

הפעילויות של מהפך-תע'ריר מבוססות על שלושה עקרונות: פדגוגיה ביקורתית ואקטיביזם קהילתי, פמיניזם ושותפות יהודית-פלסטינית. בעוד הראשון מעודד את התלמיד לאתגר את התפישה השלטת ולגבש מודעות ביקורתית, השני מבקש לחזק נשים ככוח מרכזי באקטיביזם המקומי והשלישי תומך בסולידריות בין-קהילתית ושותפות המבוססות על ערכים משותפים של זכויות אדם – ומתבטאות ראשית כול בניהול המשותף של העמותה. מודל פמיניסטי ושוויוני זה שולח מסר חשוב לכל קהילות מהפך-תע'ייר: שותפות יהודית-פלסטינית היא לא רק אפשרית, אלא גם מחזקת את הארגון.

mahapach-taghir.org/
mahapach-taghir.org/

mahapach-taghir-500px

mahapach-03

mahapach-07

mahapach-09 

 

 

 

הרשמו לניוזלטר שלנו