הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

לוחמים לשלום

"לוחמים לשלום" היא תנועה דו-לאומית שנוסדה בשנת 2005 על ידי פלסטינים וישראלים שלקחו חלק פעיל במעגל האלימות, ועתה פועלים יחד להפסקתו.

תנועת לוחמים לשלום  מחויבת לפעולה לא אלימה. התנועה מאמינה שאלימות גוררת עוד ועוד אלימות ושהסכסוך לא יוכרע באמצעים צבאיים על ידי אף אחד מן הצדדים, אלא באמצעות פעולה לא אלימה משותפת. חשוב להדגיש שאי אלימות אין פירושה פסיביות אלא דרך מאבק שמטרתה לשנות את המציאות הפוליטית.

בתנועת לוחמים לשלום יש לשתי הקבוצות הלאומיות מידה מסוימת של אוטונומיה לנהל את פעילותן, בהתאם לעקרונות התנועה ולמטרותיה, אך גם בהתבסס על שיקולים פוליטיים, חברתיים ותרבותיים של כל אחת מן הקבוצות. התנועה מכירה בחוסר הסימטריה ובחוסר השוויון במצב הפוליטי באזור, מכיוון שישראל היא במידה רבה הצד החזק, ועם זאת היא קוראת תיגר על יחסי הכוחות האלה ומקצה כוח שווה לפלסטינים ולישראלים בתוך התנועה.

תנועת לוחמים לשלום מבוססת על דיאלוג אך זו אינה קבוצת דיאלוג. הדיאלוג הוא אמצעי לגיבוש התנועה ולהפיכתה לבמה פוליטית רבת עוצמה, שיש בכוחה להשפיע על המציאות הפוליטית.

חברי תנועת לוחמים לשלום רואים בכיבוש ביטוי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ומקור עיקרי לאלימות בין הישראלים והפלסטינים. לכן, היעד המיידי של התנועה הוא לסיים את הכיבוש הישראלי. בהינתן חוסר הסימטריה ביחסי הכוחות בין הצדדים, לוחמים לשלום מתמקדת יותר בפנייה לקהל הישראלי. עם זאת, לוחמים לשלום מאמינים שגם הצד הפלסטיני נושא באחריות לקונפליקט ולעתידו. לכן, מטרתה של לוחמים לשלום היא לתחום באופן טוב יותר מרחב שבו ישראלים ופלסטינים יוכלו לעבוד יחד בשטח, ויחד עם זאת, לא לאבד את קשריהם עם הזרם המרכזי של החברות אליהן הם משתייכים. פעילותה של לוחמים לשלום מיועדת להביא יחד יותר ויותר אנשים משני הצדדים ובסופו של דבר לקדם הכרה בכך שהכיבוש והאלימות הרסניים לעתיד כולנו.

לוחמים לשלום קוראת למנהיגים פוליטיים לנקוט צעדים אמיצים, להתחיל במשא ומתן רציני לסיום הסכסוך ולחדול מנקיטת צעדים חד-צדדיים שמטרתם הצבת מכשולים והנצחת הסכסוך, כולל בניית התנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, שמטרתן הסמויה היא שימור הסכסוך וחסימת כל סיכוי לשלום אמיתי.

לוחמים לשלום קוראת להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית, על בסיס גבולות 4 ביוני 1967, לצידה של מדינת ישראל. חזונה של התנועה הוא ששתי המדינות תתקיימנה זו לצד זו בשלום, בביטחון וביחסי שכנות טובה.

פעילותה של לוחמים לשלום

פעילותה של תנועת לוחמים לשלום מושתתת על קבוצות דו-לאומיות מקומיות של פעילים, הפועלות באזורים שונים של הגדה המערבית וישראל. כל אחת מקבוצות אלה היא עצמה דוגמא לשותפות ישראלית-פלסטינית ומשמשת כבסיס אזורי לפעילויות שונות, כגון סיורים בשטחים הכבושים, אשר חושפים ישראלים למציאות היומיומית של הכיבוש; פעילויות מחאה וסולידריות משותפות לישראלים ולפלסטינים, אשר מחזקות את הסולידריות ומקדמות אימון הדדי; וחוגי בית שמתקיימים לעתים קרובות ומשמשים ככלי עיקרי להעברת המסר של לוחמים לשלום לשני הציבורים. בפעילויות המחאה והסולידריות שלה משתמשת לוחמים לשלום בשיטות לא אלימות כגון "תיאטרון המדוכאים", עבודה עם "לחם ובובות" ועוד. בין השאר, לוחמים לשלום מעורבת בסיוע לתושבי כפרים ולפלסטינים אחרים שחווים קשיים בלתי מוצדקים כתוצאה מהכיבוש. התנועה נהייתה מעורבת במיוחד באזור מסביב לכפר הפלסטיני נחלֶה, הממוקם מדרום לבית לחם וממזרח להתנחלות היהודית אפרת. הפקעות לא חוקיות של אדמה ותכניות דיור רחבות היקף באזור זה מהוות חלק מעוד ניסיון של ממשלת ישראל ושל תנועת המתנחלים לנתק את אזור בית לחם מאזור חברון וכך להציב מכשול קשה נוסף בדרך לשלום ולמדינה פלסטינית בת-קיימא.

בנוסף לפעילויות ברמת הקבוצות, לוחמים לשלום מקיימת פעילויות לקהל הרחב: חוגי בית והרצאות לקהלים משני הצדדים וכן סיורים המיועדים לחשוף את הישראלים להיבטים רבים ככל האפשר של השלטון הצבאי בשטחים. לדוגמא, "לומדים לשלום" היא סדרה של אירועים לקהל הרחב המבקשת לקדם הבנה עמוקה יותר של היבטים וממדים שונים של מציאות הסכסוך, לבחון דרכים לא אלימות למאבק נגד הכיבוש וכן להציג את לוחמים לשלום לקהל הרחב. משנת 2015 מארחת הנציגות בישראל של קרן רוזה לוקסמבורג במשרדה אירועים במסגרת הסדרה "לומדים לשלום".

האירוע הציבורי הגדול ביותר שמקיימת לוחמים לשלום הוא טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני האלטרנטיבי של לוחמים לשלום – אירוע לקהל הרחב המתקיים בתל אביב בערב יום הזיכרון הישראלי. באירוע נאומים, עדויות והופעות מוזיקליות, כאשר הדוברים והאמנים הם הן ישראלים והן פלסטינים. אירוע זה מבקש לאתגר את הנרטיב הקונצנזואלי שמטפחים הטקסים שמעצבת המדינה, וכן להדגיש שמלחמה אינה צו גורל ושבכוחנו להפסיק את האלימות ולמנוע עוד שפיכות דמים והרג. לוחמים לשלום מקיימת את הטקס משנת 2006, ומספר המשתתפים בו גדל והולך. בשנת 2015 השתתפו 3,200 איש בטקס ויותר מ-5,000 צפו בו באינטרנט. הנציגות בישראל של קרן רוזה לוקסמבורג תומכת בטקס יום הזיכרון האלטרנטיבי המשותף של לוחמים לשלום משנת 2011.

cfpeace.org/
cfpeace.org/

CFP-500px

הרשמו לניוזלטר שלנו