הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי (מעל"א)

המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי (מעל"א) נוסד בדצמבר 2000 במטרה להפוך לכתובת לתושביה הערבים של ישראל ולייצג את הצרכים והאינטרסים האמתיים שלהם בכל הנוגע לתכנון, קרקע, דיור ופיתוח.
בטווח הארוך, מעל"א חותר לצמצום הפערים הקיימים בין אזרחיה היהודים והערבים של ישראל בתחומי חיים שונים, כולל דיור, תכנון, תשתיות, תעסוקה, תחבורה, שירותי רווחה, חינוך וסביבה.
בינואר 2004 קיבל מעל"א ממשרד הפנים מעמד של גוף מוכר על פי חוק התכנון והבנייה, שלו זכות להביע דעה ולהתנגד לכל תוכנית מוצעת כגוף עצמאי. זהו הישג ראוי לציון שכן מעל"א הוא הארגון הלא-ממשלתי הערבי הראשון והיחיד שמקבל מעמד יוקרתי ובעל השפעה כזאת בישראל.
יעדיו העיקריים של מעל"א הם העצמה של גופים ובעלי תפקידים ערבים (רשויות מקומיות, ראשי רשויות, מנהיגים ומתכננים) וכן של הציבור הערבי במאבק על זכויותיהם בכל הנוגע לקרקע ולתכנון; וכן סנגור מול מוסדות המדינה למען מדיניות ופרקטיקות תכנון דמוקרטיות ושוויוניות כלפי אזרחיה הערבים של ישראל.
להשגת מטרות אלה פועל מעל"א בשלושה ערוצים שונים:
1. פעילות מעקב
מעל"א מנטר, מעריך, מגיב, מאתגר ועוקב בשיטתיות אחר תוכניות והחלטות של המדינה, מזהה את אלה שיש להן השפעה פוגענית על המיעוט הערבי בישראל והן מפרות את זכויות התכנון שלו. באמצעות תכנון וסנגור קורא מעל"א תיגר על תוכניות והחלטות אלה ומציע חלופות מתאימות.

2. פעילות חינוכית וציבורית
כדי להעלות את מודעותם של אנשי רשויות מקומיות, מתכננים והקהל הרחב, מעל"א מקיים סדנאות, שולחנות עגולים, סמינרים וכנסים ובהם רוכשים המשתתפים ידע על סוגיות תכנון, בעיות תכנון והשפעותיהן על יישוביהם, וכן דרכים להתמודד עם בעיות אלה.
בנוסף, מעל"א מקיים סדנאות ויוזם מפגשים בין מתכננים העובדים בשירות המדינה ופקידי ממשל לבין מתכננים ומנהיגים מקומיים ערבים , במטרה לפתח הבנה ומודעות הדדיות וכן שיתוף פעולה בתחומי תכנון.

www.ac-ap.org/heb/
www.ac-ap.org/heb/

ACAP-500px

הרשמו לניוזלטר שלנו