הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

המכללה החברתית כלכלית

המכללה החברתית כלכלית נוסדה בשנת 2004 על-ידי אנשי אקדמיה ופעילים חברתיים במטרה לקדם הן דיון ציבורי ביקורתי בסוגיות חברתיות-כלכליות והן פעילות לשינוי חברתי.

מאמצע שנות ה-80 אימצה ישראל מדיניות כלכלית ניאו-ליברלית וזו הובילה לגידול ניכר באי השוויון ובשיעורי העוני. בשוק העבודה, ישראל מובילה בעולם המערבי בשיעור עובדי הקבלן; אחוז העובדים המאורגנים צנח מ-70% בשנות ה-80 ל-24% באמצע שנות ה-2000; משכורות נותרו בלא שינוי בעוד ההוצאות על מחיה גדלות. תהליכי הפרטה בחינוך, בבריאות, ברווחה ובדיור פוגעים בנגישותם של שירותים חברתיים אלה לכלל האוכלוסיה. כתוצאה מכל אלה ועוד, יותר ויותר ישראלים נאבקים "לגמור את החודש" ומרגישים שהמדיניות החברתית והכלכלית אינה משרתת אותם. יחד עם זאת הם אינם מאמינים ביכולתם להבין את המערכת, קל וחומר לשנות אותה.

מייסדי המכללה החברתית כלכלית הבינו שאחד הגורמים העיקריים המאפשרים להמשיך וליישם מדיניות זו זמן רב כל כך ולהציגה לציבור כגזירת גורל הוא היעדר דיון ציבורי בהשלכותיה ובחלופות אפשריות.

המכללה החברתית כלכלית נוסדה על מנת לשנות מצב זה. בעזרת בעזרת אנשי אקדמיה מובילים יצרה המכללה מסגרת נגישה ללימוד מעמיק של סוגיות חברתיות-כלכליות ולרכישת כלים והכשרה לפעילות שטח. המכללה פועלת מתוך תפיסה שרק שילוב של רעיונות המקדמים צדק חברתי ביחד עם פעילות לשינוי חברתי אכן יכול לחולל את השינוי המיוחל. למידה והתארגנות לפעילות הם הם המפתחות לשינוי בחברה הישראלית. עמדה זו עומדת בבסיס כל פעילותה של המכללה.

המכללה החברתית כלכלית מקיימת סדנאות בהנחיית אקדמאים ופעילים מובילים. נושאי הלימוד העיקריים בתוכניותיה השונות של המכללה הם המדיניות החברתית בישראל וחלופות אפשריות, שוק העבודה בישראל, עבודה מאורגנת והתארגנות קהילתית. במהלך השנים למדו במכללה החברתית כלכלית למעלה מ-70,000 איש, מכל שדרות החברה הישראלית.

התוכניות העיקריות של המכללה החברתית כלכלית:

* זכויות והתארגנויות עובדים – היכרות עם עולם העבודה בישראל והכשרת מארגני עובדים. התוכנית מעניקה ארגז כלים תיאורטי ומעשי ההנחוץ הן להבנת שוק העבודה וזכויות העובדים והן לפעילות השטח של איגוד עובדים. עד לכתיבת שורות אלה קיימה המכללה במסגרת תוכנית זו למעלה מ-18 קורסים עבור יותר מ-300 משתתפים. המכללה החברתית כלכלית הייתה מבין המעטים שהניפו מחדש את דגל העבודה המאורגנת והדגישו את חשיבותם של ארגוני עובדים בשינוי המציאות. בוגרי הקורסים הקימו וליוו התארגנויות של מורים, עובדים סוציאליים, אנשי ניקיון, מאבטחים, נהגי אוטובוסים ועוד.

משנת 2007 מקיימת המכללה מידי שנה בסינמטק חיפה "פסטיבל סרטי פועלים" ובמסגרתו הרצאות וסרטים העוסקים בזכויות עובדים.

* כלכלנים חברתיים – תוכנית להכשרת דור חדש של כלכלנים ועובדי ציבור בישראל. התוכנית מקדמת בקרב משתתפיה חשיבה ביקורתית על סוגיות חברתיות כלכליות ופעילות להטמעת תפיסות כלכליות פרוגרסיביות בשירות הציבורי בישראל

* רווחה ומדיניות חברתית – תוכנית המסייעת לאנשי ונשות מקצוע מתחום העבודה הסוציאלית להבין לעומקה את המדיניות החברתית ואת דרכי עיצובה ומעניקה להם את הכישורים הדרושים על מנת לפעול למען מדיניות ציבורית המקדמת חברה צודקת יותר.

* פעילות מוניציפלית – תוכנית המיועדת לפעילים מתחומי פעילות שונים ובעלי רמות מחויבות שונות, המבקשים לחולל שינויי מדיניות בקהילתם. התוכנית מקנה ידע תיאורטי ומעשי בסוגיות כלכליות-חברתיות, כולל המדיניות והמציאות החברתית-כלכלית בישראל, מבנה הרשות המקומית ומוסדותיה העיקריים, התקציב המוניציפלי, חינוך, רווחה ובריאות בזירה המקומית, התארגנות קהילתית ועוד.

במהלך המחאה החברתית בשנת 2011 הציעה המכללה החברתית כלכלית שיעורים וסדנאות בכל המאהלים שהוקמו ברחבי ישראל. אנשי המכללה סייעו למנהיגי המחאה לנסח את מדיניותם ומילאו תפקיד משמעותי בעבודתן של ועדות המומחים בצוות ספיבק-יונה, צוות שהוקם ביוזמת פעילי המחאה והמסמך שחיבר מהווה את הניסוח הברור ביותר של אלטרנטיבה למדיניות החברתית-כלכלית בישראל. המסמך – "אפשר גם אחרת: מתווה לכינונה של חברה מתוקנת"  – הוצג לראשונה בכנס שאירגנה המכללה.
במהלך השנים פרסמה המכללה החברתית כלכלית חלק משיעוריה באתר הפופולארי ynet. שניים מאנשי המכללה מגישים ברשת ב' פינה שבועית המבארת מושגים כלכליים רווחים. המרצים והפעילים במכללה מפרסמים לעתים קרובות מאמרי דעה בעיתונים ובאתרי חדשות מובילים, מתראיינים באמצעי תקשורת שונים ומשתתפים בפורומים ציבוריים על מנת לקדם את השיח הפרוגרסיבי של המכללה.
שיתוף הפעולה בין המכללה החברתית כלכלית והנציגות בישראל של קרן רוזה לוקסמבורג החל בשנת 2008. במהלך השנים תמכה הקרן בתוכניותיה השונות של המכללה ולאחרונה אנו מתמקדים בתמיכה בפעילותה של הקרן בתחומי העבודה המאורגנת והתארגנות קהילתית.

 

sea.org.il/he/
sea.org.il/he/

SEA-500px
Sea-image-04

Sea-image-08

caption

caption he

הרשמו לניוזלטר שלנו