הרשמו לניוזלטר שלנו
אודות רוזה לוקסמבורג

רוזה לוקסמבורג הייתה מן הנציגים הבולטים של ההגות והפעילות הסוציאל-דמוקרטית באירופה ונחשבה, יחד עם קרל ליבקנכט, נושאת דגל האינטרנציונאליזם והאנטי מיליטריזם בקרב המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בתחילת המאה ה-20

קרא עוד X Close
חזרה לעמוד שותפים

הכנס הבינלאומי החמישי של הרשת הבינלאומית של חוקרי ג'נוסייד

הצטלבויות

 חקר שואה, מחקר על ג'נוסייד והיסטוריות של אלימות המונית

הכנס הבינלאומי החמישי של הרשת הבינלאומית של חוקרי ג'נוסייד

האוניברסיטה העברית בירושלים ומכון ון ליר

26-29 ביוני 2016

 

הרשת הבינלאומית של חוקרי ג'נוסייד (INoGS) נוסדה בינואר 2005 בעקבות כנס בברלין. מטרתה היא לספק לחוקרי ג'נוסייד פורום חסר פניות להצגת מחקרים על כל ההיבטים של ג'נוסייד ושל צורות אחרות של אלימות המונית.

חקר הג'נוסייד, שראשיתו בשנות ה-70, וחקר השואה, שהתבסס עוד בשנות השישים  – הינם תחומי מחקר נפרדים, הן תיאורטית והן מתודולוגית. קיום הכנס של הרשת הבינלאומית של חוקרי ג'נוסייד בירושלים, שהייתה אחד המוקדים בהם נוסד חקר השואה בשנות ה-60 של המאה העשרים, הוא הזדמנות מצוינת לגשר על הפרדת התחומים ולבחון איך הם מעשירים זה את זה, בייחוד לאור העובדה שהיקפו של חקר השואה עולה לאין שיעור על זה של  כל מקרה אחר של ג'נוסייד או אלימות המונית.

אף שכל המקרים של ג'נוסייד ושל אלימות המונית מעניינים וראויים למחקר, מארגני הכנס בחרו להתמקד בדיון שמתקיים בשני העשורים האחרונים על אודות הזיקות המורכבות שבין השואה וההיסטוריה של ג'נוסייד ואלימות המונית בתקופה המודרנית – באירופה, בקולוניות שבשליטת האימפריות האירופיות ובמדינות הפוסט-קולוניאליות ברחבי העולם. דיון זה כולל עיונים מעמיקים בקשת רחבה של נושאים – מאלימות קולוניאלית, דרך אלימות ג'נוסיידית במהלך מלחמת העולם השנייה ועד מלחמות פוסט-קולוניאליות והאלימות ההמונית במהלך דיכוי התקוממויות; מניעים של מבצעי פשעים (perpetrators), משמעויות של מתן עדות במאה העשרים, החוק הבינלאומי ומנגנונים של צדק מעברי, ועוד. כל אלה מדגישים את הפוטנציאל האנליטי של דיון בשואה ובמקרים אחרים של ג'נוסייד ואלימות המונית כחלק בלתי נפרד מתהליכים מודרניים של קריסת אימפריות, התפוררות של מרקמים חברתיים ועלייתן של מדינות לאום באירופה ובמזרח התיכון. הסוגות והמסורות הספרותיות של עדויות מפי קורבנות, שצמחו מכמה מקרים של ג'נוסייד ואלימות המונית, והעיסוק המחקרי בהן, הם זירה מרכזית נוספת לבחינת השואה ותופעת הג'נוסייד כחלק אינטגרלי מן ההיסטוריה המודרנית.

www.inogs2016.org/
www.inogs2016.org/

Genozide-conference-500px

הרשמו לניוזלטר שלנו